Prosinec 2013

Vztahy

18. prosince 2013 v 19:13 | Anetisko |  Téma týdne..
Vztahy.
Už od narození se člověk učí jistým druhům vztahů. S rodiči, s rodinou, postupně s vrstevníky.
Když dojde na otázku lásky a vztahů, jsem poměrně skeptická, obzvláště jde o vztahy mezi teenagery.
Bývala jsem taky taková. Posedlá slovem miluji Tě, závislá na okamžicích, kdy mi byla projevována láska, pošetilého "vztahování" na facebooku, a, ach ano, ty fotky s názvem ,,Miluji Tě, miláčku, bez Tebe bych nežila.."
Kecy.
Dnes už vím, že mít "plnou hubu keců" je úplně něco jiného než mít srdce plné lásky. Nemusíte totiž svůj protějšek zahrnovat pusinkovýma fotkama s popiskem pro lásinku, aby jste měli vztah.
Vztah, jako důvěra. Vztah jako opora. Víme, že je milenecká láska (ta teenagerská) a láska manželská. Jsou to vztahy v úplně jiných sférách. Můžou ale teenageři prožít lásku manželskou? Jistě. Proč ne. Je to ovšem poněkud rozporuplné. Mladí mají přeci podléhat hormonům, mají lítat v bouřích vášní a zmítat se v emocionálních krustách. Je trochu na pováženou mít tedy například v 17ti letech vztah jako lidé, co už spolu několik let žijí a mají vztah spíše přátelský, nebo je to naopak úctyhodné?
Vztah se pokaždé zakládá na nároku. Co kdo očekává. Asi bude logické, že náctiletý má jiné požadavky od vztahu, než padesátník.
Ale co když ne?
Zastávám si názor, že nejdůležitější je zachovávat si vztahy v rodině. I když se to v mém případě může zdát úsměvné, hýčkejte si vztahy v rodinách, to je asi moje "rada" na závěr.
Hýčkejte si doma dobrou náladu, dobré rozpoložení a zázemí. Nevyvolávejte zbytečné konflikty. Utuží to vztahy, to za prvé a za druhé - až se něco posere jinde, doma bude vždycky nejlíp !